evden eve nakliyat, araç kiralama

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

İSİM NEDEN VERİLİR?
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 2 Ekim 2019 - 11:41:11

Sevgili okurlar ;
Gerek devlet büyüklerinin gerekse mahalli idareler olan belediye Başkanlarının Bazı meydan-Cadde-Yol-Okul-Hastane ve bu gibi sosyal hizmet alanlarına adlarının verildiğine şahit oluyoruz.Tabiki bu adların verilmesinde mutlaka bir sebep vardır.Bu sebepte vatandaşın nedeni ihtiyaçlarını karşılamış olmalarından dolayıdır. Belediye Başkanları da aynı düzeyde gelecek kuşaklara örnek teşkil etmek amacı ile var güçleriyle belde halkına hizmet şiar edinirler. İşte bu nedenledir ki yaptıkları hizmetlerden dolayı vatandaşını memnun eden kişilere Devlet Bakanlar Kurulu Kararı ile Belediyelerde Belediye meclisi kararları ile yapılan hizmetlere isimlerini vererek onlara şükran borcunu ödemiş olur.
Vatandaş derki;
“Bu hizmete adı verilmiş kişi yıllar önce bu hizmeti yapmış ve bütün vatandaşlar bu hizmetten yararlanıyor Allah ondan razı olsun” diyerek onu yad etme imkanını bağışlayanlara minnet borçlarını böylelikle sunmuş oluyorlar.
Bu isim koyma hususu da görevde olan başkana da bir nevi itici bir güç olacaktır.
En nazarı-dikkatimi çeken olaylardan birisi de şu:
7.nci C.Başkanı Sayın Kenan Evren’in adının caddelerden meydanlardan okullardan sağlık kuruluşlarından ve diğer yerlerden isminin kaldırılması idi. Ne yaptı derseniz 1980’de derbi ile iş başına geçti.Bu da doğru. Ama neden ifadesi var ya o hep saklanıyor. Bizim yaştaki olanlar ve o günleri yaşayanlar iyi bilirler.İnsanlar sokaklarda birbirini öldürüyordu. Yollarda gezmek imkansız idi. Üniversitedeki talebeler gruplaşmış sanki düşmanla mücadele edercesine kavga ediyor ve bu kavgada ölenler dahi oluyordu. Okullara girmek mümkün değildi. Okullar kapanıyordu. Devlet bu olaylarla baş edemedi. Parlamenter bir meclis başkanını bile seçemiyorlardı. Siyasi ve ticari istikrar kalmamıştı. Halkın tedirginliği vardı. Halk huzur istiyordu.Tek çare vardı o da oldu. Ve toplum huzura kavuştu. Bu yazdığım olaylar için “Bu olaylar olmadı” bunlar yalan diyen kişinin insanlığından şüphe ederim.
Bu halk 1980’den sonra doğan çocuklarına Evren ismi verilmedi mi? Caddelere, meydanlara, okullara onun ismi verilmedi mi? Peki neden verildi. Söyler misiniz?
Biz geçmişini çok çabuk unutan bir milletiz.
Şimdi bir kez daha soruyorum.
1982’de Kenan Evren vatandaştan % 94,5 oy alarak C.Başkanı seçilmedi mi? T.C. Anayasası kabul edilmedi mi? Bu günlerde vatandaşa soruyorsun aldığın cevap şu. Ben oy vermedim, ötekine soruyorsun ben oy vermedim. Peki bu %94,5 oyu kim verdi. Doğru konuşursak hedefe ulaşırız. Peki size deseler ki.
1982-1990 tarihleri arasında T.C.’nin C.Başkanı kimdir deseler sizler ne diyeceksiniz. Bunu tarih kitaplarından silmek mümkün mü?
Yıllar geçerken insanlarda değişmeye başladı. Kenan Evren’i bir kaşık suda boğmaya kalkışıldı. Ona oy verenler bile başka yerde yani saf değiştirmeye başladı.
Bu yazdıklarımın hepsi gerçektir. Kimse yalan diyemez.
Bende Belediye Başkanı iken Belediye meclisinden bir karar geçirerek P.T.T. binasının önünden başlayarak su deposunda biten caddeye KENAN EVREN ismini verdik. Ve bu karar mecliste ittifak halinde alındı. Ne enteresandır ki. O oturumda 5 C.H.P.’li meclis üyesi vardı ve onlarda ismin verilmesi yönünde oy kullandı. Yıllar geçtikten sonra onlar bile karşı gelmeye başladılar.
Kenan Evren darbe yapmışta onun için karşı gelmişler.
Memleketi huzur ve sükuna kavuşturdu diyemiyorlar.
Bakın size bir gerçek daha:
Seneler 2019 hala ve hala Kenan Evren’in 1982 yılında çıkardığı Anayasanın birçok maddesi ile idare ediliyor Türkiye. Anayasa tamamen değişti mi Hayır.
Peki bu ne perhiz ne lahana turşusu.
Benim başkanlığımda koyulan Kenan Evren ismi Enis İşbilen tarafından kaldırıldı. Yerine yine 12 Eylül’de öldürülen birisinin ismi verilmek istendi. Ancak o zamanın Kaymakamı Sayın Uğur Kolsuz kararı veto ederek Belediyeye geri gönderdi.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz