evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU  UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK  FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

Gazetemiz gündeme getirdi. Edirne barosu görev kabul etti
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Mart 2019 - 11:39:11
Gazetemiz gündeme getirdi. Edirne barosu görev kabul etti

BALKAN ŞEHİDİ TEVFİK BEY’İN MEZARI YAPILDI 1912-1913 Balkan Savaşı esnasında Bulgar’lar tarafından Uzunköprü’nün istilası sürecinde 1913 yılı Temmuz ayında Uzunköprü Şehsuvarbey okuluna öğretmenlik yapan Avukat Tevfik Bey ve 40 Türk genci istilaya karşı halkı mücadele etmeye teşvik ettikleri için Bey Mahalle Meydanında kurşuna dizildiler. Olay anında Tevfik Bey öldükten sonra cenazesi kaldırılınca Tevfik Bey’den evvel […]

BALKAN ŞEHİDİ TEVFİK BEY’İN MEZARI YAPILDI

1912-1913 Balkan Savaşı esnasında Bulgar’lar tarafından Uzunköprü’nün istilası sürecinde 1913 yılı Temmuz ayında Uzunköprü Şehsuvarbey okuluna öğretmenlik yapan Avukat Tevfik Bey ve 40 Türk genci istilaya karşı halkı mücadele etmeye teşvik ettikleri için Bey Mahalle Meydanında kurşuna dizildiler.
Olay anında Tevfik Bey öldükten sonra cenazesi kaldırılınca Tevfik Bey’den evvel vurulan Ahmet Bey’in halen daha sağ olduğunu gören Bulgarlar biz kurşuna dizdiğimiz insanı ölmeyince bir daha ateş etmeyiz diye yaralı bıraktıkları bugüne kadar dilden dile anlatılan tarihi hikayedir.

Gazetemiz olarak bu haberi 18 Kasım 2018 tarihinde değerlendirmiştik ve Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de 18 Kasım 2018 Kurtuluş Bayramı etkinliklerinde Tevfik Bey’in mücadelesini ve şehit edilişini yorumlayan bir tiyatral gösteri gerçekleşmişti. Haberimiz üzerine Edirne Barosu Balkan Şehidi Avukat Tevfik Bey’in mezarını yönetim olarak yaptırmaya karar verdiler.
Edirne Barosu Uzunköprü Temsilcisi Nebi Doğan da yaptığı girişimlerle Uzunköprü Kaymakamlığına resmi müracaat ederek bilgileri dahilinde mezarın yapımı için gerekli çalışmaları başlatıldı. Uzunköprü belediyesi park ve bahçeler müdürlüğü anıt mezarın etrafına düzenleme yapacak.
İlgililer, 5 Nisan 2019 tarihinde Büyükşehsuvarbey’in cami bahçesinde Tevfik Bey’in yeni yapılan mezarı başında tören ile anılacağı ifade edildi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz