evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

Erkan, Çalıköy ve Eskiköy’deki toplulaştırmayı sordu
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 27 Kasım 2017 - 10:58:01
Erkan, Çalıköy ve Eskiköy’deki  toplulaştırmayı sordu

Edirne İl Genel Meclisi dün 11. toplantının 14. Birleşiminde Uzunköprü CHP İl genel meclis üyesi Enver Erkan, Uzunköprü’nün Çalıköy ve Eskiköy’lerinde yapılan toplulaştırmayla ilgili söz aldı. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Erkan şunları söyledi; “Gündem dışı söz almamın nedeni Çalıköy ve Eskiköy’deki toplulaştırmayla ilgili. Bu köyler de zorunlu bir toplulaştırma yaşanıyor. Toplulaştırma dediğimiz de bizim aklımıza […]

Edirne İl Genel Meclisi dün 11. toplantının 14. Birleşiminde Uzunköprü CHP İl genel meclis üyesi Enver Erkan, Uzunköprü’nün Çalıköy ve Eskiköy’lerinde yapılan toplulaştırmayla ilgili söz aldı. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Erkan şunları söyledi; “Gündem dışı söz almamın nedeni Çalıköy ve Eskiköy’deki toplulaştırmayla ilgili.
Bu köyler de zorunlu bir toplulaştırma yaşanıyor. Toplulaştırma dediğimiz de bizim aklımıza gelen bir kaç parselin bir araya getirilmesi, arazilerin yapılanması itibariyle verimlilik oranına göre paylaşılması. Fakat bu köylere ziyaret ettiğimiz de önümüze çıkan şu oldu. Baktığımız da arazinin verimlilikleri köylünün istemine göre değerlendirilmemiş. Yani köylünün bakış açısından değerlendirilmemiş. Burada bazı arkadaşlarım büyük mağduriyetler yaşamakta.
“PARSEL DAĞITIMINDA YOLLAR KÖYLÜNÜN İSTEDİĞİ GİBİ DEĞİL”
Aynı zaman da şimdi köylünün mağdur olmaması için yollar ve kanallar hazineye veyahutta meraya aktarılır. Köylü arazisini değerlere göre alır. Fakat burada gördüğümüz kadarıyla mera ve hazineye hiç pay aktarılmadan, eşit şekilde köylünün arazisi gibi kesilmiş. Yani mera ve hazineden 5.8 oranında düz ara yollar ve kanallara kesilmiş. Baktığımız da aynı zamanda da parsel dağıtımında yollar köylünün istediği gibi değil. Uzatılmış ve uzatıldıkça bazı arazilerin parsellerine giremez hale gelmişler. Parseller de birinin tamamı toplanarak yapılmış diğerler köylülerinde 5 parsel olacağına 6 parsel, 7 parsel gibi pozisyonlar yaratılmış.
“MERA VE HAZİNE YERLERİ DAHA İYİ PARSELLERE VERİLMİŞ, KÖYLÜLER MAĞDUR EDİLMİŞ”
Toplulaştırma köylünün mağduriyetini önlemekten ziyade, daha yüksek gelir sağlanması istenirken burada köylü mağdur olmuş. Eski mera yerleri çalılık, çırpılık. Bunlar köylüye arazi olarak verilmiş. Diğer araziler ise mera ve hazine olarak verilmiş. Burada şunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu zorunlu toplulaştırma da olsa üreticinin mağduriyeti söz konusu olmaması gerekirken burada mera ve hazine yerleri daha iyi parsellere verilmiş, köylüler daha mağdur edilmiş. Düzleme alanını köylüler şuanda düzlemek istiyor.
“SABANLARLA, DİPKAZANLARLA YENİ ARAZİ AÇMAKLA UĞRAŞIYORLAR”
Bunu devletin yapması gerekirken acil olduğu için, 2 yıl sonraya bırakıyorlar ve köylüler de şuanda sabanlarla, dipkazanlarla yeni arazi açmakla uğraşmaktalar. İyi arazilerin meraya verilmesi demek veyahutta hazineye verilmesi demek daha sonra toplu satışta devletin bunları kiralayacağı veyahutta satacağı anlamına gelir diye düşünüyoruz. Vaziyet bunu gösteriyor çünkü.
“TOPLULAŞTIRMA KÖYLERE ZARAR VERDİ”
Bizim düşüncemiz şudur. İtirazlar da Edirne’de değil Ankara’da. Köylü Ankara’ya müracaatını yapacak. İtirazlar oldukça da köylünün ekim alanları daralmakta. Köylü zor durumda. Faydasından çok bu toplulaştırmanın bu köylere zararlı olduğunun kanısına vardım” diye konuştu. Harun Aker

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz