evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

Ergin’den ekin kurdu uyarısı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Aralık 2017 - 10:31:21
Ergin’den ekin kurdu uyarısı

Meriç Ziraat Odası(MZO) Başkanı Ömer Ergin buğday ve arpa ekili tarlalarda ekin kurdu zararlısına karşı üreticilerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.   Üreticilerin tarlalarında inceleme yapmalarını önere Ergin, “Kurdun hububatta ortalama yüzde 5-20 arası zarar yapıyor” dedi. Son gelen yağışlarla buğdayların filizlenme dönemine girdiğini ifade eden Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, ekin kurdu zararlısına karşı mücadele […]

Meriç Ziraat Odası(MZO) Başkanı Ömer Ergin buğday ve arpa ekili tarlalarda ekin kurdu zararlısına
karşı üreticilerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

 

Üreticilerin tarlalarında inceleme yapmalarını önere Ergin, “Kurdun hububatta ortalama yüzde 5-20 arası zarar yapıyor” dedi.
Son gelen yağışlarla buğdayların filizlenme dönemine girdiğini ifade eden Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, ekin kurdu zararlısına karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Ekin kurdunun hububatta ortalama yüzde on beş zarar yaptığını anlatan Ergin, “Eğer mücadele yapılmazsa zararı yüzde 100’e ulaşabilmektedir. Zarar oranı toprak tipine, kardeşlenmeye, ürün rotasyonuna ve toprak rutubetine bağlı olarak değişebilir. Sonbahar ayları ılık ve yağışlı geçtiğinde kendini daha fazla gösterdiğinden mutlaka tarlalarınızı bu zararlıya karşı kontrol edin” ifadelerini kullandı.

‘Saç yumağı gibi’
Buğday tarlalarında saç yumağı gibi kalan yaprakların ekin kurdu zararının en tipik belirtisi olduğunu hatırlatan
Ergin, şöyle devam etti:

“Tarlada öbek öbek boşluklar veya sıralarda eksilmeler meydana gelmektedir. Üreticiler bu zarar şeklini bazen don zararı veya soğuk vurması ile karıştırabilirler.
Ekin kurdu, kışı toprakta ergin larva olarak geçirir. Toprak sıcaklığının yükselmesiyle hareketlenir. Hububatın kardeşlenme ve çıkışında önemli derecede zarar yapar. Yer, yer tarlada boşluklar oluşur.

Gelişmesini tamamlayınca nisan sonları ve mayıs ayında toprağın 20 – 40 cm derinliklerinde pupa olur. Çıkan erginler yazın sıcak günlerde toprak içerisinde olurlar.
‘Zararı bahara kadar sürüyor’
Sonbaharda yağışların başlaması ile birlikte topraktan çıkan erginler anızlarda, sürülmemiş topraklarda çiftleşerek; dişiler yumurtalarını toprakta açtıkları oyuklara bırakırlar.

Yumurtalar 10 – 15 gün içinde açılarak çıkan hareketli larvalar (Kurtçuk-Tırtıl) kasım ayından nisan ayına kadar hububatlara zarar vererek hayatını sürdürür.”

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz