evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

ERGENE
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 2 Kasım 2017 - 11:36:01

Istarancadan (yıldız dağlarından) doğan ve 5 km sonra kollara ayrılarak Uzunköprü beldesinden geçip ileride Meriç Nehri ile birleşerek Saroz Körfezine dökülen bir nehirdir ERGENE.
Ergene Ovasının Türkiye Coğrafyasında çok büyük önemi vardır.
Tarımsal alanların ilacıdır Ergene.
Bizim çocukluk zamanımızda deniz-meniz bilmezdik. Doğruca Ergeneye koşardık.
O zamanlar temiz akardı Ergene. Hatta yarışlar bile olurdu Ergene’de. Bizler ve bizim nesil yüzmeyi orada öğrendi. Tabi ki nehri senede 1 kez 2-3 ay kirlenirdi. O kirlenmede Alpullu’dan başlardı. Alpullu Şeker Fabrikasının pancar suları Ergene’ye verilirdi. Kirlenme çok kısa sürdüğü için mi ne bu kirliliği önemsemiyorduk. Ancak bu kirlenmeden tabi ki balıklar telef oluyorlardı.
Zannediyorum 1987-1988 yılları idi. Yani benim Belediye Başkanı olduğum yıllara rastlıyordu. Balıkçı ailesinden gelen ve uzun yıllar Belediye avukatlığı yapan sayın Avukat Hüsnü Portakal birgün bana gelerek dedi ki
-Başkanım Alpullu Şeker Fabrikasının Pancar suyunun Ergene Nehrine salması ve dolayısıyla sudaki canlı hayvanları telef etmesi dolayısıyla Alpullu Şeker Fabrikası aleyhine bir dava açmak istiyorum acaba müsaade eder misiniz dedi.
-Tabi ki açabilirsiniz diyerek gerekli izni verdim.
Sonra ne oldu bilmiyorum . (Ben Belediye Başkanlığını bıraktım.)
Ergene Nehrini kirletmek bir cinayeti işlemek gibidir.
Ergene kirlenince ne oluyor.
-Zehirli kokular etrafa yayılıyor. (O çevrede oturanlar kapı-çerçeve açamıyor)
-Kirli ve zehirli sular yeraltı sularını tehdit ediyor.
-Çiftçimizin ekim alanı daralıyor. Verimler azalıyor.
-Dolayısı ile geçim zorluğu yaşanıyor.
-Bu da ekonomiyi etkiliyor.
Bu Ergenenin kirliliği yalnız ergene havzasını değil bütün Türkiye ekonomisine sekte vurmaktadır. Hatta ve hatta satılan malların Ergene Havzasından olup olmadığı bile soruluyor. Ergene Havzasından ise o malı almıyorlar.
Edindiğimiz bilgilere göre Ergene Havzasında 2100 civarında sanayi tesisi bulunuyor. Yaptırılan analizlere göre nehrin 1/5’i su geri kalan 4/5’lik kısmı da niteliği belli olmayan sıvı (zehir) olarak tespit ediliyor. 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanı sayın Veysel Eroğlu yapılacak olan eylem planının Ergeneyi kurtaracağını ifade etmişti. Yıl 2017 Ergene Nehri su değil de Kimyasal Madde taşıyan bir vasıta haline geldiği bir vakıadır.
Bu kadar yapılan serdenişlere rağmen kirliliğin ortadan kaldırılmasına çaba gösterilmemesi demek Trakya’ya verilecek olan önemin önemsizliğini ortaya koymaktadır.
Yıllar önce Ergene’nin Meriç’ten gelecek suyla temizlenmesi için deşarj kanalları yapıldı. Güya buradan Ergene Nehrine su akıtılacaktı ne oldu o büzler hala yerinde duruyor.
Bunu herkes yazdı çizdi, eylem yaptı. Gerçekten bu vahamete artık bir son verilmesi gereklidir. Ama yinede ümitsiz değiliz.
Gerçekten önemli bir konu bu. Devleti harekete geçirmek için çevrecilerin, sivil toplum kuruluşlarının, Belediyelerin ve kamu kuruluşlarının artık harekete geçmelerinin bir kurtuluşa adım atacaklarının bilinci içerisinde olmaları dileği ile.
Bakın birgün mücadelenin galip geldiğini göreceğiz.O günler yakındır.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz