evden eve nakliyat, araç kiralama

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE  8500 FİDAN DİKİLDİ

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN  DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 17 Ekim 2019 - 11:33:29
ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

Ergene Eylem Planı Projesi içerisinde Çorlu-Çerkezköy ve civarındaki sanayi kuruluşları ile Ergene Nehri kenarındaki belediyelerin evsel atıklarının nehre ulaşımı ile yaşanan kirliliği önlemek amacıyla geçmiş yılların Çevre Bakanı Veysel Eroğlu tarafından başlatılan Ergene Eylem Planında Çorlu’daki sanayi kuruluşları için yaptırılan arıtmaları ve arıtmalardan çıkacak tuzlu suyun Marmara Derin Deşarjına iletimi hakkında bilgi almak üzere Uzunköprü […]

Ergene Eylem Planı Projesi içerisinde Çorlu-Çerkezköy ve civarındaki sanayi kuruluşları ile Ergene Nehri kenarındaki belediyelerin evsel atıklarının nehre ulaşımı ile yaşanan kirliliği önlemek amacıyla geçmiş yılların Çevre Bakanı Veysel Eroğlu tarafından başlatılan Ergene Eylem Planında Çorlu’daki sanayi kuruluşları için yaptırılan arıtmaları ve arıtmalardan çıkacak tuzlu suyun Marmara Derin Deşarjına iletimi hakkında bilgi almak üzere Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Belediye Başkanı Özlem Becan, Belediye Meclis Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar ve Yönetim Kurulu üyeleri , Ticaret borsası yönetim kurulu üyeleri, Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Kılıç, Uzunköprü Çeltik Üreticileri Başkanı Ali Öner ve Başkan Yardımcısı Ünal Çelebi, Ak Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin’in de dahil olduğu Uzunköprü heyeti geçtiğimiz günlerde Çakmak Su Birliği Başkanı Ünal Çelebi’nin girişimleriyle ve Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan’ın aldığı randevu ile Çorlu’da arıtmalar ve Tekirdağ Deniz Deşarj AŞ yetkilileri tarafından bilgi alındı.
Gazetemiz olarak konu ile ilgili Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Bilgin’den aldığımız iletiye göre “Ergene Nehrindeki kirliliği önlemek için zamanın Çevre Bakanı Veysel Eroğlu tarafından başlatılan Ergene Eylem Planı projesi içinde Çorlu’daki sanayi kuruluşlarının atıklarını toplayan arıtmalar su arıtıp çıkan tuzlu suyu Derin Deşarj kanalı ile Marmara Denizinin derin yataklarına iletecektiler. Bu proje 2019 yılı Temmuz ayında hayata geçecekti. Fakat ülkemizde yaşanan dış ülkelerden kaynaklı ekonomik müdahaleler ülkemizin birçok projesinin geri kalmasına sebep oldu. Bu ekonomik sıkıntı Ergene Eylem Planı projemizdeki arıtmaların da bitirilmesini engelledi. Yetkililer Çorlu’daki sanayi kuruluşlarının atıklarını temizleyen arıtmaların %90’ı tamamlandı .Bu arada üstlenici firmalarda işi bıraktılar. İhaleler yeniden yapıldı yaklaşan kış mevsimi itibariyle de imalatın zor olacağı inancı ile çalışmaların 2020 Mart ayında başlayacağı ve arıtmaların 2020 Temmuz ayında başında hayata geçip Ergene Nehrinin su ihtiyacını karşılayan birikimin %60 azalması önümüzdeki Temmuz ayına kadar gecikecek. Bu arada Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayi kuruluşlarının önümüzdeki yıldan itibaren Ergene Nehrine atık sularını salamayacak olmasıyla Ergene Kirliliği de tamamen önlenmiş olacak. Ergene Nehri kenarındaki belediyelerin evsel atıklarını temizlemek için arıtmalarda bitirilmiş olup önümüzdeki yıl arıtmalarda tamamen faal bir durumda arıttıkları suyu tarımda kullanmak üzere Ergene Nehrine belli bir ücret karşılığında salacağını öğrenmiş bulunuyoruz.”dedi. Bilgin sözlerini “2020 yılında Ergene nehrinde kirlilik tamamen bitecek. Ve söz verildiği gibi ergene nehrinde eskiden olduğu gibi balık tutabileceğiz.
Ordumuz şuanda Suriye’de ülkemizin bekası için terör örgütleri ile mücadele etmektedir. Şanlı Türk askerimizin ayağına taş değmesin. Allah ordumuzu Muaffak eğlesin. Barış Pınarı harekatımızda şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ve gururlu ailelerine sabır diliyorum”dedi.
KAYMAKAM ERDOĞAN İLE YENİDEN BİR ARAYA GELDİK
Gazetemiz olarak gözlemlediğimizde Uzunköprü Kaymakamımız Hakan Yavuz Erdoğan’ın ilçemize geldiğinde yaptığımız ziyarette aldığımız izlenim olarak yıllardır bekleyen projelerinin hayata geçmesi için gerekli girişi yapacak kaymakamın ilçemize geldiğini ve Uyuyan Dev Uyanıyor mu diye gazetemizin geçtiğimiz sayılarında manşetten haber olarak değerlendirmiştik. Çok kısa sürede girişimciliği ve çalışkanlığı ile Uzunköprülülerin sevgisini kazanan Kaymakam Erdoğan geçtiğimiz günlerde Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ünal Çelebi’nin girişimleriyle birlikte Belediye Başkanı, Ticaret Borsası Başkanı,Ticaret Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, Belediye Meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile birlikte tek yumruk halinde Çorlu’ya giderek Derin Deşarj projesi hakkında bilgi almalarını özlenen beraberlik olarak yorumluyoruz. Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, STK temsilcilerimize, siyasi parti temsilcilerimize, belediye meclis üyelerimize, il genel meclis üyelerimize, Uzunköprülülerin uzun süredir beklediği beraberliği sürdürmelerini ve Uyuyan Dev’in uyanarak bekleyen hayati projelerimizin bir bir faaliyete geçmelerinin Uzunköprü’nün 1987 yılındaki gibi en çok vergi ve il ve ilçeler arasında ilk sıralarda yerini almasını bir Uzunköprü’lü olarak canı gönülden arzuluyoruz.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz