evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU  UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK  FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

Çeltikte rekor verim bekleniyor
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 20 Haziran 2019 - 09:58:35
Çeltikte rekor  verim bekleniyor

Edirne’de yaklaşık 550 bin dönüm arazide çeltik ekildi. Üreticilerimiz bu yıl çeltik veriminde rekor bekliyor. Çeltik tarımının en iyi yapıldığı bölgemiz üreticisi çeltik tarımını kusursuz yerine getirdiler ve emeklerinin karşılığını alacaklarını günü bekliyorlar. 1 Mayıs itibarı ile başlayan çeltik ekimleri tamamlandı. Bölgemizi gezdi-ğimizde çok iyi bir tutulma gözlüyoruz. Çeltik suyun üzerine çıktı ilaçlama dönemi başladı. […]

Edirne’de yaklaşık 550 bin dönüm arazide çeltik ekildi. Üreticilerimiz bu yıl çeltik veriminde rekor bekliyor. Çeltik tarımının en iyi yapıldığı bölgemiz üreticisi çeltik tarımını kusursuz yerine getirdiler ve emeklerinin karşılığını alacaklarını günü bekliyorlar. 1 Mayıs itibarı ile başlayan çeltik ekimleri tamamlandı. Bölgemizi gezdi-ğimizde çok iyi bir tutulma gözlüyoruz. Çeltik suyun üzerine çıktı ilaçlama dönemi başladı. 2019 yılı çeltikte rekor yılı olması bekleniyor. Her tarafta dört dörtlük ekilmiş lazerlenmiş çeltik alanları bulunuyor. İlaç atımı sürüyor. 10 gün içinde otları temiz-lenmiş şekilde piyasaya çıkacak.

Çeltik ekimi meşakâtli bir iş, zor bir ürün. İlacını gübresini attıktan sonra da hava koşullarına göre pas ilacı ve diğer ilaçlar da atılacak. Nehirlerimizde su debilerinin düşmemesi gerekiyor. Gördüğüm kadarı ile 2019 yılı çeltikte de rekor yılı olabilir. İddialıyım. Her hangi bir bozuk tarlaya rastlamadım, teknolojiden herkes faydalanıyor, yerlerimiz lazerleniyor ve gerçekten çok güzel. Bu anlamda tüm kooperatifçi ve çeltik üreticilerimizi kutluyorum.
Edirne’de 9 bin civarında çeltik üreticisi var. Hepsi şu anda en hızlı şekilde gübre ve ilaçlamayı sürdürüyor. Bilindiği gibi çeltik ekimi enerjiye dayalı. Enerji özelleştikten sonra tüm uğraşlarımıza normal abone durumuna girdi. Her hangi bir yol kat edemiyoruz. Ev abonesi, sanayi abonesi ne ise tarımda kullanılan enerjinin pano ve saatleri de aynı. Diğer aboneler gibi ayın sonunda okunuyor, ayın 10’unda ödemeleri yapılmak kaydıyla faturalar geliyor. Ödemeyen cezalı duruma düşüyor. Bundan sonra faiz ve kapatma işlemleri normal abonelerde olduğu gibi sürüyor. Kooperatif ve çeltik üreticileri bu konuda yavaş yavaş genel kurullarda alınan kararlara göre bu konuları aşmaya çalışılıyor. Yüzde 90 da aşıldı, bunun önlemi alınmaya çalışılıyor. Tarımda kullanılan elektrik panoları ve saatlerin kapatılmaması da güzel bir olay. Bu anlamda da zaten girişimlerimiz oluyor. Ödeyemeyen de olsa ödeme taahhüdü verildikten sonra bir iki ay izin alınıyor yine sulamaya devam ediliyor. Daha da ciddi davranılmasında önem görüyorum. Bol bereketli kazançlı bir yıl diliyoruz..

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz