evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

BELEDİYECELİK HAKKINDA -7-
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 17 Ocak 2019 - 10:57:10

MEYDAN
Bana göre Uzunköprüye yapılması gereken hizmetlerin en önde gelenlerinden ve öncelik arzeden hizmetlerin başında gelmektedir.Bunu önlüyorsun da nasıl hayata geçireceksiniz diyeceksiniz.Benim Belediyecilik anlayışıma göre çok kolay bir iş.
Uzunköprünün artık büyük bir meydana ihtiyacı var.Tabiki bu hemen hemen her Uzunköprülünün hayalinde olan bir iş.Şimdiki Cumhuriyet Meydanı artık dar gelmeye başladı.Ne yapmak lazım.Tabiki hemen bir çare bulmak lazım.Bu nasıl olacak biliyor musunuz? Ben şehircilik uzmanı değilim ancak iyi bir Belediyeciyim. Hemde bu meydanı yaparken afaki bir rakamla karşı karşıya kaymayacaksınız. Peki nasıl olacak.Şöyle:
Belediye oteli ve park zaten belediyenin zaten bu yerlerden güzel bir kira alınıyor. Otel ile park birleşecek alın size koca bir meydan yeri.
Yıkılan yerlerden alınacak kira bedellerini karşılamak içinde otelin arka kısmına pazaryerine bakacak şekli ile tek katlı dükkanlar yapılarak kaybedilmiş sayılan bu kira gelirleri de bir kat daha artmış olacaktır. Ancak daha alternatifli bir yer aranabilir.
Zaten ERGENE Otelinin ön kısmı çukur.Bu çukurluktan istifade edip kapalı bir otogar temini cihetine gidilebilir. Mutlaka ve mutlaka mimar ve mühendisler odasından faydalanmalıdır. Meydanın ortasına bir ATATÜRK heykeli konacak köprüden şehre girerken anlamlı bir görünüş olacaktır. Işıklandırılması ayrıca bir güzellik katacaktır.
TERMİNAL
Uzunköprü göç vermesine rağmen köyleri ile beraber 70-80 bin nüfusu içine almaktadır. Bilet keserek yolcu yaşıma görevi yapacak olan otobüslere bir terminalin yapılması artık zaruri bir hale gelmiştir. Yapılacak denmesine rağmen yapılmaması hiçbir sebebi haklı gösteremez. Köprü başında bulunan gece kondu niteliğindeki otobüs bilet yazıhanelerinin hala ve hala yaşatılması gündemde. Vatandaşıma soruyorum. Bu gecekondu terminali Uzunköprüye yakışıyor mu? 1987 yılında bir terminalin yapılması için İller Bankasından eleman talep ettik. İller bankası bize 2 adet şehircilik uzmanı gönderdi.Uzmanlar Keşan yolu üzerindeki yıkılan terminal yerinde karar kıldılar ve terminalin o yere yapılmasını istediler. Bizde o terminal yerini kamulaştırdık görevlilere sorduk. Bu yeri hangi ve ne amaçla tespit ettiniz dediğimizde bize buranın 4 önemi var dediler.
1.incisi Çevre yoluna yakınlığı,
2.incisi bu yerin şehir dışında olması,
3.ncüsü şehir trafiğinin rahatlaması
4.ncüsü Sanayi Sitesinin bu yere yakınlığı,
O terminali o mahalle halkı istedi diye yapmadık. Şehrin uç noktasında olması büyük bir avantajdı. O terminalin o yerden hangi sebeplerden kalktığını kimse bilmiyor.Planlamacılar özellikle terminalin buraya yapılmasında ısrarcı oldular onun içindir ki kamulaştırma için bir sürü para verdik.Yıkmak çok kolaydır yapmak çok zordur. Zor olduğu için yenisi yapılamadı. Halbuki o terminal binası bir restore görse idi. Modernize bir hale gelebilirdi. Ve hiçte o kadar çok para harcanmazdı. O terminal binası yıkıldıktan sonra bizde yıkıldık. İnanır mısınız gece uykularım kaçtı. Ağladığım günlerde oldu.Terminal içinde Belediye Başkan adaylarına bir önerim olacak onun içindir ki:
Mücavir Belediyelerde yapılmış olan yeni terminaller var mesela BALIKESİR-BİGA-BANDIRMA-ÇANAKKALE örnek teşkil edilebilir. Böyle yerler görülüp incelendiğinde yapılacak terminale örnek olacaktır.Yıkılacak yere bir alternatif bulunamıyorsa katiyen yıkıma kalkışmayın. Şimdi yıkalım da sonra çaresine bakarız demek yanlıştır.

Devamı Haftaya

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz