evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ANGARA’NIN BAĞLARI İZMİR’İN YOLLARI İSTANBUL’UN BAHARI
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 5 Nisan 2019 - 11:15:02

Memleketimin her yeri güzel. Bu güzellikler bir çok yer ve zamanda türkülerimize konu olmuşlardır.BizTürkler neşeli bir milletiz. Gülerken oynarız,ağlarken oynarız.Aslında sözlerine baktığımızda türkülerimizin sılayı,hasreti,ölümü,ayrılığı,gurbeti dile getirdiğini görürüz. Ama sosyal hayatımızda ağıtlara ses olduğu gibi mutlu insanların da neşesine neşe katar söylediğimiz türküler. Yani kişinin veya kişilerin bulunduğu ortama göre farklı motivasyonlar için uyarlanabiliyor müzik eserleri.
İnternet sitelerinde son günlerin en popüler türküsü ;”Ankara’nın Bağları.”Özellikle de MİLLET İTTİFAKI taraftarları söylüyor bu türküyü.Mansur YAVAŞ ile beraber oynuyorlar üstelik.Hatta sayın Kemal KILIÇTAROĞLU’na da foto montaj yapıp beline ceketi bağlamışlar,o da oynuyor.Hem de yumruğunu yanlarına vura vura,oooh ooh. Öldüm gülmekten.
Bu tür şarkılı organizasyonları daha çok AKP yapıyordu. Sayın R.T.ERDOĞAN; “Beraber yürüdük biz bu yollarda” diye başlayınca kalabalık eşlik ederdi:”Beraber ıslandık biz bu yağmurda.” Bu seçimde “Bizimki bir aşk hikayesi” isimli şarkıyı söylediler kampanya boyunca.Benim de sevdiğim güzel bir şarkıdır ve bana hep Kayahan’ı hatırlatır.Ne ki; CUMHUR İTTİFAKI için hikayenin sonu biraz trajik oldu.
Böyle bir girişten sonra yerel seçimlerin kısa bir değerlendirmesini de yapmalıyım diye düşünüyorum.İlginç bir seçim tablosu ile karşı karşıya kaldık.Birinci gerçek bu.Bu seçimin kazananı veya kaybedeni kimdir diye sorulduğunda binbir türlü cevapla karşılaşabiliriz.Şöyle maddeleştire- bilirim:
1-Haziran seçimleri baz alındığında Cumhur İttifakı oy oranını korumuştur. Bu aynı zamanda,bütün ekonomik sıkıntılara rağmen halkın hükümete güveninin devam ettiğini göstermektedir.
2-Beş büyük şehri kaybeden Cumhur İttifakı için bu; çekme değil ama bir kulaktan tutma operasyonudur.Yani seçmenin büyük bir bölümü,sana bir defa daha oy veriyorum, fakat ekonomik dengelerimde bir düzelme olmazsa tercihlerimi değiştireceğim demeye başlamıştır.
3-AKP İstanbul ve Ankara gibi çok önemli iki Büyükşehiri CHP’ye,İç Anadolu ve Karadeniz bölgesindeki kalelerini de ortağı MHP’ye kaptırmıştır. Yani BEKA sorununu seçmen özellikle de büyük kentlerde pek ciddiye almadığı gibi,milliyetçi muhafazakar seçmenin yoğun olduğu şehirlerde de AKP’den MHP’ye oy geçişleri hızlanmıştır.
4-MHP elindeki Belediye sayısını arttırmasına rağmen İsparta,Kars,Adana,Mersin gibi büyük ve oy deposu olan yerleri kaybetmiş,oylarında düşüş yaşanmıştır.
5-CHP, oylarında anormal bir artış olmamasına rağmen İYİ Partinin ittifak desteğiyle İstanbul ve Ankara’yı kazanarak seçmenine büyük bir moral aşılamış,umutsuzları ayağa kaldırmış,bir sonraki seçimde yeni hikayeler yazılabileceğini müjdelemiştir.
6-Bu seçimde beklediğini bulamayan iki parti vardır:İYİ Parti ve HDP. İYİ Parti’nin ilk yerel seçimiydi biliyorum.Onu boğmak için çok uğraştı muktedirler biliyorum.Siz başka mantıklı bir ton açıklama da yapabilirsiniz.İttifak görüşmelerinde bize bırakılan iller zaten CHP’nin en zayıf olduğu illerdi diyebilirsiniz.Analistler ve seçmenler neticeye bakıyor.Gerisi boş laf ve zaman kaybı. HDP’yi konuşmak bile istemiyorum.Keşke siyaset sahnesinden tamamen silinip gitseler veya her biri birer ay yıldızlı bayrağa dönüşüp,emperyalizme karşı bizimle birlikte döğüşseler.
7-Millet, kendisine illet zillet diyerek hakaret eden,ayrıştırıcı,ötekileştirici,kavgacı siyaset diline prim vermedi ve her zaman haktan,haklıdan ve mağdurdan yana olan tavrını bir kez daha göstererek Ankara’da Mansur Yavaş’ı o koltuğa oturttu.
8-Trakya’da sürpriz olmadı.Yine CHP ve MİLLET İttifakı kazandı. Edirne’de DSP adayı,eski başkan Hamdi Sedefçi’ye ve son üç gün hakkında 15 Temmuz’la ilgili bir kaseti piyasaya sürmelerine rağmen CHP adayı mevcut başkan Recep Gürkan yine kazandı.Tekirdağ’da ise,TBMM Başkanı seçilen sayın Mustafa Şentop faktörüne rağmen AKP yine kazanamadı. Halkın teveccühüne mazhar olmayı başaran ,(halkın Kadir abisi) Kadir Albayrak bir beş yıl daha o koltuğun sahibi oldu.Tek sürpriz Kırklareli’de yaşandı.Yanlışı en başta sayın Kılıçtaroğlu yapmış,mevcut başkan,halkın çok sevdiği Siyam Kesimoğlu’nu aday yapmamıştı.O da gidip bağımsız aday olmuştu.Genel merkezin yanlışını halk düzeltti ve yeniden Kesimoğlu’nu Başkan yaparak hepimize güzel bir demokrasi dersi verdi.
9-Halk artık ideolojik sloganlara itibar etmiyor.Hayata geçirilen projelere ,yapılan hizmetlere,çalışkan,başarılı insanlara değer veriyor. Bunun en güzel örneği Tunceli’dir.TKP’li Fatih Mehmet Koçoğlu orada bir tarih yazdı.
10-Hepsinden önemlisi bu seçim Türk siyasetine Ekrem İMAMOĞLU’nu kazandırdı. O, sadece Binali YILDIRIM’la değil,Cumhurbaşkanıyla,devletle yarıştı ve kazandı. Bence o İstanbul’u,ama Türkiye onu kazandı.Herkesi kucaklayan,sevgi diliyle asıl gönül belediyeciliğine layık,sinirleri alınmış bir güzel adam.
11-Uzunköprü ile son vereceğim.Burada Millet İttifakının CHP’li adayı Özlem Becan kazandı. Burada CHP ve AKP’nin oyları kemikleşmiş gibi.CHP:13.759, AKP:8.900 Aday kim olursa olsun böyle.MHP burada İttifak yapmayıp kendi adayı ile yarıştı. Dr.Şahin Şengül emekli bir subay,iyi bir diş hekimi ve çok da espritüel ve neşe dolu bir insan olmasına rağmen bence kampanyasının karşılığını alamadı ve 1296 oyda kaldı.
Sonuçta bir seçim daha sona erdi.Kimler kazandı,kimler kaybetti?Sizin de bir yorumunuz vardır mutlaka.Kimler hangi türkülerle oynayıp coşuyor,kimler hüzünlenip dertleri tesbih yapıp çekiyor,yada gelmişine geçmişine saydırıyor bilemem.Bildiğim tek şey; seçim bitti.Kazananları tebrik ediyorum.Artık öfkeleri, dargınlık ve kırgınlıkları bir kenara bırakarak sevgiyle kucaklaşma,kentimiz için çalışma zamanıdır.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz