evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

Alpullu’da Şeker pancarı Bayramı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 21 Eylül 2017 - 11:59:15
Alpullu’da Şeker pancarı  Bayramı

Özgen “92’nci kampanya dönemine start verdik”Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Alpullu Şeker Fabrikası’nın bacası 4 yıl aradan sonra İzmir Marşı ile yeniden tütmeye başladı… Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla 1926 yılında kurulan Alpullu Şeker Fabrikası, 92’nci kampanya dönemine start verdi.Katılımcıların İzmir Marşı’nı söylediği Alpullu Şeker Fabrikası’na kampanya süresince 104 köydeki bin 175 üreticiden 130 bin […]

Özgen “92’nci kampanya dönemine start verdik”Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Alpullu Şeker Fabrikası’nın bacası 4 yıl aradan sonra İzmir Marşı ile yeniden tütmeye başladı… Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla 1926 yılında kurulan Alpullu Şeker Fabrikası, 92’nci kampanya dönemine start verdi.Katılımcıların İzmir Marşı’nı söylediği Alpullu Şeker Fabrikası’na kampanya süresince 104 köydeki bin 175 üreticiden 130 bin ton şeker pancarı alınacağı bildirildi. 4 yıldır kapalı bulunan fabrikada 350 kişi çalışacak.
“12 bin ton şeker üretilecek”
Alpullu Pancar ekicileri Kooperatifi başkanı ve PANKO birlik genel başkan yardımcısı Ramis Özgen, taahhütte bulunan üreticilere güvendiğini söyleyerek “1175 üreticimiz ile anlaşma yaptık. 130 bin ton pancar üretecekler. Bu 130 bin ton şeker pancarından 12 bin ton şeker ve belli miktarda hayvan yemi Türkiye ekonomisine kazandırılacak. Bunun değeri 100 milyon TL’dir. Eğer bu üretimin garantisini almasaydık bugün bu fabrikamız açılamazdı. Fabrikanın açılması için şeker pancarı eken üreticilerimizi tebrik ediyorum” dedi.
“çiftçimizin yüzü gülecek”
CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk direktifiyle 1926’da ülkenin şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla üretime başlayan Alpullu Şeker Fabrikası 92. yılında 4 yıl aradan sonra tekrar alıma başladı. Akp nin yanlış tarım politikalarıyla üretimleri durmuş olan şeker fabrikalarımızı yeniden üretime geçireceğiz. Çiftçimizin yüzünü yeniden güldüreceğiz” dedi.
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır da, Alpullu Şeker Fabrikasının Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaptırıldığını hatırlatarak, “11 ay gibi çok kısa bir süre içerisinde bu fabrika çarkları döndürmeye başlamış, pancar alımına başlamış ve şeker üretmeye başlamış” diye konuştu.
“Kusura bakmasınlar yeterli pancarı üretmediler”
Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Kalendaroğlu, fabrikanın işlemesi için elinden geleni yapacağını belirterek, “Fabrikamız son 4 yıldır üretime açık değildi. Bunun sebebi de yeterli pancar üretemiyorduk. Yeterli pancar üretmediğimizden dolayı 4 sene fabrikamız çalışmadı. Ürettiğimiz pancarı bir sene Susurluk’a, 3 sene de Eskişehir Şeker Fabrikasına göndermek zorunda kaldık. Bu fabrika tüm Trakya halkının. Bu fabrika hepimizin. Atatürk’ün kurduğu fabrika. Geçen yılda üreticilerimizi davet ettik ama kusura bakmasınlar yeterli pancarı üretmediler. Bu fabrikanın çalışmasını istiyoruz” dedi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz